Nieuwe schoolzone basisschool St. Vitus geopend
Maandagochtend 18 november hebben wethouder Mark Marshall en leerlingen van basisschool St. Vitus de nieuwe schoolzone geopend. Deze zone maakt de omgeving rond de school veiliger voor kinderen. Eerder werd een soortgelijke veilige zone ingericht bij basisschool De Tweemaster in Naarden. Dit is nu de tweede school die volgens het nieuwe beleid is ingericht.
De gemeente wil dat alle basisscholen en middelbare scholen een veilige schoolzone krijgen, vanuit de Mobiliteits- en Parkeervisie. Tot nu toe waren er geen vaste afspraken voor het inrichten van schoolomgevingen en waren de aanpassingen bij elke school anders. De afgelopen jaren werden er vooral snelle, kleinere aanpassingen gedaan, maar nu is er een nieuw beleid waarin veilige schoolzones centraal staan.
Samen werken aan een veilige schoolomgeving
Wethouder Mark Marshall vertelt: “We zijn samen met de school en de ouders in gesprek gegaan om de verkeersveiligheid rond de school te verbeteren. Hierbij gebruiken we ‘praatplaten’. Dit zijn eenvoudige afbeeldingen van een veilige schoolomgeving, die helpen om met de school, ouders en de buurt te praten over oplossingen. Zo zorgen we samen voor een veilige omgeving voor de school en de routes ernaartoe.”
Deze praatplaten laten zien hoe een veilige schoolomgeving eruit kan zien. Door een vaste inrichting te gebruiken bij alle scholen, worden de schoolzones herkenbaar in de hele gemeente. Belangrijke onderdelen zijn borden en markeringen op de weg die navigatiesystemen herkennen. Dit maakt het mogelijk om automobilisten te waarschuwen als zij een schoolzone inrijden. Naast de directe schoolomgeving bekijkt de gemeente ook de routes die veel kinderen naar school nemen. Er wordt dan gekeken of hier verbeteringen mogelijk zijn, zoals verbeterde fietsroutes of oversteekplaatsen.
Vaste inrichting en maatwerk voor elke school
Elke school en haar omgeving zijn anders, daarom zijn er verschillende versies van de praatplaten. De wegen en het verkeer verschillen per school, waardoor er vier soorten indelingen mogelijk zijn. Door deze aanpak kan de gemeente de veiligheid rondom elke school verder verbeteren. Ook worden scholen aangemoedigd om verkeerslessen te geven aan leerlingen. Dit helpt het verkeer rondom de scholen rustiger te maken en bij te dragen aan veilig halen en brengen van de kinderen.
De directie van de St. Vitusschool is blij met de nieuwe schoolzone: “Met de opening van deze nieuwe schoolzone zetten we een belangrijke stap richting een veiligere en aangenamere omgeving voor onze leerlingen, ouders en de hele schoolgemeenschap. Veiligheid is onze gezamenlijke verantwoordelijkheid, en we zijn trots op de samenwerking tussen de school, de gemeente en de ouders om deze zone te realiseren. We hopen dat dit initiatief niet alleen de verkeersveiligheid verbetert, maar ook het bewustzijn vergroot over het belang van een veilige schoolomgeving voor onze kinderen.”
Speciale maatregelen bij basisschool St. Vitus
Na de opening versierden de leerlingen van groep X de weg voor de school met stoepkrijt, wat extra aandacht geeft aan de nieuwe schoolzone. Wethouder Mark Marshall deelde daarnaast fietslichtjes uit aan groep 7, omdat zij dit jaar ook fietsexamen gaan doen.
Bij de St. Vitusschool zijn enkele maatregelen speciaal aangepast aan de situatie:
- Er geldt nu een stopverbod vlak voor de school. Auto’s die kinderen afzetten, doen dit verderop. Zo blijft de straat voor de school veiliger voor voetgangers en fietsers.
- Bij de oversteek met de Nieuwstraat wordt de fietsoversteek breder gemaakt, zodat twee fietsers naast elkaar kunnen staan. Extra borden zorgen ervoor dat het oversteken goed verloopt.
- Rondom de school zijn speciale borden en markeringen aangebracht om de schoolzone duidelijk herkenbaar te maken. Rood en geel gekleurde paaltjes zorgen voor meer zichtbaarheid en ontmoedigen foutparkeren.
De laatste werkzaamheden worden zo snel mogelijk afgerond. Met deze nieuwe inrichting wil de gemeente de verkeersveiligheid rond de scholen sterk verbeteren.