Meer websites

Bestuur en gemeenteraad

Vergaderdata gemeenteraad, bestuurlijke informatie en plannen en projecten

Ontdek Gooise Meren

Wat er te zien en te doen is in Gooise Meren

Gooise Meren Spreekt

Als lid van ons burgerpanel heeft u invloed op uw leefomgeving, gemeentelijk beleid en projecten

Archief websites

Het online archief van de oude websites van gemeente Bussum, gemeente Muiden en gemeente Naarden

Archief Gooi en Vechtstreek

Doorzoek de historische archieven van Bussum, Muiden, Muiderberg, Naarden en Huizen. Een deel staat online, een deel is beschikbaar via de studiezaal in Naarden

Klimaat centraal bij kinderraad Gooise Meren

Tijdens de Klimaatweek deelt de kinderraad 2024-2025 sleutelhangers uit om volwassenen bewust te maken van hun reisgedrag. De actie komt voort uit het idee ‘Meer fietsen/lopen, minder auto’s', gepresenteerd tijdens de laatste bijeenkomst van de kinderraad 2025-2026. Zaterdag 15 november 2025 was het zover. In alle 4 de kernen reikten activatieteams duurzame bamboe sleutelhangers uit met het signaal: Denk na voor je de auto pakt. 

1e sleutelhanger uitgereikt

Zaterdag om 10.00 uur was het officiële moment. Oud-vertegenwoordiger kinderraad 2024-2025 Elouise Timmer was hierbij aanwezig. Elouise zat vorig jaar in de kinderraad en vertegenwoordigde de kinderen van de Koningin Emmaschool. 'Nu ga ik naar het Gemeentelijk Gymnasium in Hilversum, elke dag op de fiets!'. Elouise reikte de 1e sleutelhangers uit aan Wethouder Jeugd Jelmer Kruijt en Wethouder Mobiliteit Mark Marshall. 'Een korte rit met de auto is vaak helemaal niet nodig. Dankzij de kinderraad worden we daar op een slimme en positieve manier aan herinnert. Deze actie is direct ook een mooi voorbeeld van hoe een onderwerp als klimaat ook direct bijdraagt aan duurzame mobiliteit maar ook veiligheid in het verkeer, want daarvoor zijn minder auto’s op de weg ook belangrijk.', aldus Mark Marshall.

Minder met de auto: elke kleine stap helpt

De kinderraad Gooise Meren koos vorig jaar het thema klimaat als belangrijkste onderwerp. Eén van de ideeën – minder autogebruik en meer lopen en fietsen – is door de gemeente uitgewerkt tot deze publieksactie. Het idee om meer te fietsen en te lopen en minder de auto te gebruiken ontstond volgens Elouise omdat de kinderraad dit als een basis zag: iedereen wil altijd meer spullen, maar uiteindelijk zijn het klimaat en de natuur het belangrijkst. Ze vindt het belangrijk dat mensen minder vaak de auto gebruiken, omdat het niet goed gaat met de natuur en elke kleine stap helpt.

Kinderen zetten volwassenen aan tot actie

Over de sleutelhangeractie is Elouise enthousiast: ze noemt het een goed begin, maar zou het graag verder uitbouwen om fietsen nog meer te stimuleren. Zo bedacht de kinderraad eerder ook al ideeën zoals een Earth Day voor Gooise Meren, een QR-route waarbij je punten kunt verzamelen om iets in winkels te kopen. 'Ik hoop dat volwassenen inzien dat kinderen het echt belangrijk vinden dat er actie moet worden genomen. Ook omdat het door kinderen bedacht is nemen ze het hopelijk heel serieus.' Kinderen in Gooise Meren roepen dus ouders en volwassenen in Gooise Meren op: hang de sleutelhanger aan je autosleutel herinner jezelf eraan als je de auto pakt: moet ik nu met de auto of kan ik ook op de fiets? Op de sleutelhanger staat de slogan ‘Da’s zo gefietst’, zoals de landelijke campagne van Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. 

‘Het is inspirerend om te zien hoe kinderen in Gooise Meren hun stem gebruiken voor een gezonder klimaat. De kinderraad laat zien dat bewustwording begint bij jonge generaties – en dat zij volwassenen kunnen aanzetten tot ander gedrag. We kijken ook weer erg uit naar de ideeën van de vertegenwoordigers van alle scholen die dit jaar bij elkaar komen in de kinderraad van 2025-2026’, aldus Wethouder Jelmer Kruijt.

Ook in kinderraad 2025-2026 Klimaat belangrijk

Inmiddels is de Kinderraad 2025-2026 volop bezig. Op 18 november 2025 vindt alweer de 3e bijeenkomst plaats. Ook dit jaar staat Klimaat in de top 3. Elouise kijkt met plezier terug op haar eigen ervaring en hoopt dat de nieuwe vertegenwoordigers dat ook zullen doen. 'Het belangrijkste is dat je gaat voor het onderwerp dat je zelf heel belangrijk vindt en niet vanwege een vriendje of vriendinnetje.' Samenwerken vindt ze één van de leukste aspecten: door ideeën te delen kun je veel meer bereiken dan alleen.

Tot slot

Elouise overhandigde de 1e sleutelhangers aan Wethouders Kruijt en Marshall. Op 15 november 2025 deelt Gooise Meren 5000 sleutelhangers uit in 4 kernen. Als Elouise nog 10 extra sleutelhangers mee naar huis krijgt: ‘Dan geef ik een sleutelhanger aan mijn hele gezin, oma, tante, beste vriendinnen en natuurlijk 1 aan de burgemeester, want de burgemeester moet het goede voorbeeld geven.’